Badania profilaktyczne czyli jak monitorować stan zdrowia.

Badania profilaktyczne czyli jak monitorować stan zdrowia.

O konieczności badań profilaktycznych i przynajmniej dorocznej wizycie u lekarza powinien pamiętać każdy przynajmniej raz w roku. Natomiast osoby uprawiające sport czy też będące na diecie powinny pamiętać szczególnie o badaniach i wykonywać je znacznie częściej.
Organizm osoby trenującej narażony jest na większe obciążenia dlatego nasz stan zdrowia powinniśmy monitorować przynajmniej co 3 miesiące. Jeśli myślisz o rozpoczęciu treningów w danej dyscyplinie również zaleca się wykonanie kompletu badań. Obecnie bardzo wiele laboratoriów oferuje tak zwany pakiet sportowy. To idealne rozwiązanie dla trenujących oraz tych, którzy chcą rozpocząć treningi ponieważ wyniki tych badań pozwolą określić czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania danej aktywności.
Jakie badania powinny się znaleźć w naszym sportowym pakiecie ? 
 
– morfologia 
– glukoza
– TSH
– Witamina D 
– sód, potas i magnez
– insulina 
– żelazo 
– AsPAT i AlAT 
–  testosteron i kortyzol
 
Jak i gdzie interperatować badania ? 
 
Oczywiście badania możemy zinterpretować samemu jednak powinniśmy skonsultować je z lekarzem. Jeśli nie chcecie czekać w kolejkach zawsze możemy skorzystać z wizyt domowych. Takie usługi znajdziemy już w każdym większym. Wystarczy wyszukać na przykład lekarz domowy Warszawa  i mamy dostęp do wizyt domowych lekarzy w naszym mieście. W ostateczności możemy również udać się do lekarza na miejscu i czekać w kolejce na swój termin.
Dlaczego badania są tak ważne dla osób aktywnych ? 
 
W głównej mierze chodzi o nasze zdrowie i ryzyko uniknięcia kontuzji. Badania pozwolą nam sprawdzić wydolność naszego organizmu tak by na przykład podczas dużego wysiłku nie stracić przytomności co może spowodować uraz lub kontuzję. Dodatkowo przekraczanie granic swojego organizmu może powodować inne skutki odczuwalne dopiero po jakimś czasie.
Reasumując powinniśmy badać się co kilka miesięcy zarówno jeśli trenujemy wyczynowo czy też rekreacyjnie.

Udostępnij

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *