Jaką wybrać aktywność dla osób z dużą nadwagą ?

Jaką wybrać aktywność dla osób z dużą nadwagą ?

Jaką wybrać aktywność dla osób z dużą nadwagą ?

Każdy z nas wie, że najlepsze efekty odchudzania są wtedy, jeśli połączymy dietę z aktywnością fizyczną. Samo stosowanie diety nie przyniesie tak szybkich rezultatów jak na przykład dieta + trening siłowy czy też aerobowy. Jednak nie każda aktywność jest dobra dla każdej osoby. Najtrudniej jest dostosować odpowiednią aktywność dla osób z bardzo dużą nadwagą. Takie osoby raczej nie będą w stanie biegać czy też chodzić na szybkie zajęcia fitness ze względu na bardzo małą kondycję i duże obciążenie stawów spowodowane nadwagą.

Nie oznacza to, że takie osoby powinny zrezygnować z aktywności, ponieważ można metodą prób i błędów dobrać taką aktywność, która z czasem będzie przynosić efekty przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia tej osoby.

Spacery – to właściwie podstawowa aktywność, jaką taka osoba powinna uprawiać. Im dłuższe tym lepsze. Najlepszym rozwiązaniem będą treningi 20 minutowe i w miarę stopnia zaawansowania powinno się je wydłużać o 5 – 10 minut tygodniowo. Codzienne spacery bardzo szybko pozwolą poprawić naszą kondycję i nawet się nie zorientujecie jak będziecie spacerować godzinę dziennie.
Pływanie – basen to fajna alternatywa dla spacerów, a jeszcze lepiej jak będziemy stosować te aktywności naprzemiennie. Jeśli pogoda jest nieodpowiednia do spacerowania zawsze można wybrać się na basen, chociaż wiele osób może się wstydzić swojego ciała, dlatego można szukać jeszcze innych sposobów na zrzucenie wagi.
Spacery z kijkami – (nordic walking) jeśli same spacery już nie wystarczają warto zabrać kijki w dłoń:) Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa aktywność nie tylko dla osób z dużą nadwagą. Warto jednak zwrócić uwagę na technikę chodzenia, ponieważ bardzo wiele osób po prostu chodzi machają kijkami w różne strony. Polecam poszukać na przykład na Youtube filmików z prawidłowymi technikami chodzenia.

Myślę, że po  chwili nauki każdy z Was opanuje prawidłową technikę:)

Siłownia – w tym przypadku proponuje być bardzo ostrożnym, ponieważ w wielu przypadkach widuje jak “duże osoby” idą na sztangi, zakładają stosunkowe duże obciążenia i trenują trening typowo siłowy na przykład 4 x 10 powtórzeń. W przypadku dużej nadwagi trzeba trochę zmienić trening. Oczywiście nie ma nic złego w obciążeniach, ale lepiej brać takie, żeby swobodnie wykonać 15 -20 powtórzeń. Chociaż jeżeli chodzi o siłownie to proponuje bardziej skupić się na bieżniach i rowerkach, a ciężary niech będą (przynajmniej na początku) 20 minutowym dodatkiem do naszej wizyty na siłowni. Czas ten można oczywiście wydłużać wraz z poprawą naszej formy.
Jazda na rowerze – kolejna bardzo przyjemna aktywność niestety nie każdy z dużą nadwagą jest w stanie jeździć na rowerze, a druga sprawa jest taka, że nie każdy rower jest w stanie utrzymać osobę z dużą nadwagą. Jeżeli nie jesteśmy w stanie jeszcze jeździć na rowerze to nic straconego. Załóżmy to sobie, jako swój cel. Na przykład jak schudnę 10 kg to spróbuje jazdy na rowerze.
Nie zapominajmy, że odchudzanie jest skuteczne przede wszystkim, jeśli chodzi o dietę, więc trzeba stosować ją w 100% najlepiej z ujemnym bilansem kalorycznym. Pamiętajcie nie działa to w ten sposób, że skoro dzisiaj spacerowałem 40 min to mogę zjeść pączka i nic sie nie stanie:)

Co jeśli nie jestem w stanie robić żadnej aktywności? 

Wtedy najlepiej skupić się w 100 % na diecie i nawodnieniu organizmu oraz stopniowo próbować wprowadzać tą aktywność. Nie jestem w stanie spacerować 10 min to spróbuje 5 albo 3. Z każdym dniem będzie tylko lepiej i sami będziecie z siebie dumni. Najważniejsze to ustalić cele możliwe do realizacji, ale nie iść przy tym na łatwiznę:)

Udostępnij

Komentarzy (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *