Jak ograniczyć cukier ?

Jak ograniczyć cukier ?

Stosowanie cukru jest bardzo powszechne w Polsce dlatego często pada pytanie jak ograniczyć cukier . Większość ludzi używa go beż opamiętania i w bardzo dużych ilościach. W dzisiejszych czasach prawie każdy produkt zawiera cukier. Wiadomo ,że produkty typu batoniki czy ciasta cukier zawierać będą ale w wielu przypadkach zjadamy go nieświadomie oraz niepotrzebnie. To właśnie cukier jest jednym z „budowniczych” naszej oponki . W brew pozorom każdego dnia ciężko pracuje by ją budować. Nie przypadkowo cukier nazywany jest „cichym zabójcą” lub „biała śmiercią”. Do skutków ubocznych oprócz szybkiej drogi do nadwagi możemy zaliczyć np :

– utratę witaminy B1
– próchnica
– sprzyja tworzeniu się wrzodów
– prowadzi do cukrzycy

Cukier ma tylko 0,2% wody, a reszta to czyste węglowodany.  

Jednak przede wszystkim  cukier to puste kalorie, nie daje nam nic oprócz chwilowego poczucia zadowolenia oraz zmiany smaku danej potrawy. Nie oszukujcie się z samych batoników i pączków siły i energii nie będzie. Największe skupisko cukru to napoje typu cola i tego stanowczo radziłbym unikać.
Jak ograniczyć cukier ?

Właśnie jak unikać?

Wiadomo że większość z nas jest przyzwyczajona do słodkich rzeczy oraz napojów. Proponuje zacząć powoli wiem to po sobie. Gdy ostawimy cukier drastycznie pewnie skończy się to jak w moim przypadku. Czyli dwa tygodnie bez cukru i słodkości , aż w końcu cała niedziela słabości wypełniona czym się tylko da byle by było słodkie.

Drastyczne odstawienie nie przejdzie wierzcie mi, trzeba to robić stopniowo. Pierwszym krokiem jest na pewno redukcja cukru przy kawie oraz herbacie tylko też małymi krokami. W moim przypadku było tak dawniej słodziłem herbatę 2 łyżeczkami cukru a kawę 3. Wiem strasznie dużo no ale cóż takie miałem przyzwyczajenia. Założyłem sobie prosty plan ograniczam pół łyżeczki cukru tygodniowo. Tj. pierwszy tydzień herbata 1,5 łyżeczki kawa 2,5 łyżeczki i tak dalej. Musze przyznać że naprawdę zadziałało obecnie piję herbatę bez cukru, a kawę z jedną łyżeczką ale dalej mam zamiar z tym walczyć. Z pewnością ta metoda jest o wiele lepsza bo organizm przyzwyczaił się smakowo z czystym sumieniem mogę powiedzieć że herbata jest 100 razy lepsza bez cukru.

Jak ograniczyć cukier ? – Zamienniki

Kolejnym bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z zamienników cukru takimi jak ksylitol, stewia. Bardzo ciekawy artykuł na ich temat znajdziecie tutaj –  słodzik dla cukrzyka (stewia).
Ważnym aspektem będzie również przygotowanie własnych słodkości bez cukru. Obecnie jest tyle przepisów w internecie, że możemy każdego dnia jeść fit słodycze bez cukru. Wiele takich przepisów możecie znaleźć na naszym blogu. Do moich ulubionych możemy zaliczyć między innymi kokosanki z ksylitolem.

Co jeśli lubię słodycze, a chce ograniczyć cukier ?

Obecnie słodycze bez cukru stały się normą. Na samym naszym blogu możecie znaleźć mnóstwo takich przepisów. Stworzyliśmy nawet Ebooka z super przepisami na słodycze bez cukru. Jeżeli jesteś na diecie albo ograniczasz cukier w diecie to jest to pozycja dla Ciebie.

17 przepisów na pyszne i zdrowe desery na ponad 60 stronach.

Dokładne składniki, sposób przygotowania, makro i kaloryczność. Do przepisów nie potrzeba wymyślnych składników, wszystko znajdziesz w najbliższym dyskoncie.

Dzięki temu ebookowi wyczarujesz we własnej kuchni takie cuda :

 

 

Ebooka Słodycze bez Cukru kupisz tutaj w naszym sklepie za jedyne 12.99 zł

2 komentarze

  1. Masz rację! I nie zapominajmy o napojach i sokach! To też sam cukier! Podam przykład złego podejścia: przychodzi do sklepu mama z dwójką opasłych synków. Chłopcy biorą po butelce coli i proszą mamę o chipsy – mama mówi, że chipsy są zbyt kaloryczne. A litr coli na jednego 10-latka nie?!
    Sok szklankę dziennie – choć ciężko się czasami opanować i nie wypić kartonika jak się ma z sobą w torbie 😉
    WOLĘ WODĘ! 🙂

  2. Anonimowy says:

    Hm, cukier w napojach odstawiłam bardzo dawno temu, ale przedstawiona taktyka słabo działa przy łakociach 😉 Próbuję i próbuję, ale wciąż wracam do tych łakomych napadów – jedzą oczy, psychika – to przede wszystkim, czasem hormony i psychosomatyczne skutki stresu… Myślę, że doskonale znam mechanizmy, które mną kierują, jednak mimo wszystko trudno mi zaradzić swoim odruchom. Autorze, a jak z tym u Ciebie? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *