Najczęstsze błędy na redukcji / 5 błędów

Najczęstsze błędy na redukcji / 5 błędów

Najczęstsze błędy na redukcji

Redukcja tkanki tłuszczowej w założeniu wydaje się dość prosta. Kluczem jest tutaj ujemny bilans kaloryczny. Brzmi prosto prawda ? Wystarczy spożywać mniej kalorii niż potrzebujemy, a zaczniemy chudnąć. Niestety w praktyce nie jest to takie proste. Podczas redukcji możemy wpaść w klika pułapek, które spowodują, że nie będziemy chudnąć albo efekty nie będą takie jak się spodziewaliśmy. Na co więc zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze błędy na redukcji ?

  1. Niezaplanowane działania. Brak celów i jakiegoś planu dietetycznego. Niestety brak planu to najczęstsza z przyczyn. Działamy bez wytycznych myśląc, że po prostu będziemy jedli mniej i schudniemy. W niektórych przypadkach to działa ale prędzej czy później okaże się, że mimo wszystko nie chudniemy. Plan działania pozwala nam po pierwsze realizować założenia , a po drugie weryfikować swoje postępy. Plan dietetyczny natomiast pozwoli na spożywanie określonej ilości jedzenia i wytrwanie w obranym bilansie kalorycznym.
  2. Niecierpliwość. Zbyt szybkie liczenie na efekty.  To jest chyba pierwsza z rzeczy, która gubi wszystkich zaczynających dietę. Większość z nas jest niecierpliwa i chcielibyśmy osiągać efekty najlepiej następnego dnia, albo za tydzień. Czasami bywa tak, że na efekty musimy czekać nawet 2-3 tygodnie. Szczególnie w przypadku kiedy nigdy nic nie trenowaliśmy i nie stosowaliśmy żadnej diety. Organizm musi mieć czas na dostosowanie się do diety. Pamiętaj każdy jest trochę inny. To, że jedna osoba na już w pierwszym tygodniu schudła np 2 kg nie oznacza, że u Ciebie będzie tak samo. Może być tak, że waga będzie stała w miejscu i przez pierwsze dwa tygodnie, żeby potem zacząć spadać.
  3. Zbyt duży deficyt na diecie.  Ten punkt wiąże się trochę z pierwszym czyli niecierpliwością. Jeśli ktoś już układa dietę na własną rękę to okazuje się, że określa zbyt duży deficyt żeby szybko schudnąć. W rezultacie może się okazać, że deficyt jest zbyt duży i organizm nie będzie chudnął. Początkowo optymalna wartość to -200/ -300 kcal od naszego zera kalorycznego. Niestety niektórzy chcą startować od wartości nawet -600/ – 700 kcal co w przypadku początkujących na pewno skończy się kłopotami i brakiem efektów.

Najczęstsze błędy na redukcji ciąg dalszy 

 

4. Za duża intensywność i objętość treningowa. Kolejny z poważnych błędów. Osoby poczatkujące myślą, że jak będą ćwiczyć 6 razy w tygodniu po 2 h to szybciej schudną. W rezultacie bardzo szybko doprowadzają do przetrenowania i porzucenia treningów. Optymalna ilość treningów na początku to 3-4 treningi. Najlepiej część siłowych i część bardziej wydolnościowych.

5. Podjadanie między posiłkami. Nie trzymanie diety w weekendy. To jest chyba najgorszy błąd ever poczatkujących. Sam popełniałem go wiele razy przy zaczynaniu diety. Trzymam dietę cały tydzień ale weekend u dziadków rujnuje wszystko. Dwu daniowy obiad, deserek , lody i kieliszek czegoś na trawienie 🙂 Dwa takie dni i tydzień naszej diety praktycznie nie przyniesie efektów. Cały tydzień trzymałem dietę więc w sobotę należy mi się pójść na imprezę 🙂 Kolejny sztandarowy błąd. Pamiętaj kluczowe są pierwsze tygodnie diety. Moim zdaniem nie ma tutaj miejsca na podjadanie, imprezowanie i obiady u babci. 

Pamiętaj ! Na redukcji dobrze mieć plan działania, dobraną dietę i plan treningowy. Pierwsze tygodnie należy uzbroić się w cierpliwość i starać się pamiętać zarówno o treningach jak i o regeneracji. Zdecydowanie powinniśmy unikać podjadania, weekendowych imprez czy obiadów u babci 🙂 Ważne jest również by deficyt, który sobie określimy nie był zbyt duży. Takie działanie może spowodować, że nie będziemy chudnąć.

Jakie efekty możemy osiągnąć na dobrze przeprowadzonej redukcji ? Możecie zobaczyć tutaj na filmie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *