Zdrowe słodziki – jak wybrać najlepszy?

Zdrowe słodziki – jak wybrać najlepszy?

Zdrowy tryb życia to połączenie regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiednich nawyków żywieniowych. Podstawą jest oczywiście redukcja szkodliwych substancji. Do szczególnie niemile widzianych zalicza się bez wątpienia biały cukier, który najlepiej całkowicie wyeliminować z diety. Co zrobić jednak, jeśli lubi się słodki smak? Istnieje spora grupa zamienników o znacznie zdrowszym składzie oraz niskiej wartości kalorycznej. Jak wybrać smaczny i zdrowy słodzik, który zastąpi zwyczajny cukier? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Zdrowe słodziki – jak wybrać najlepszy?

Gdzie znajdziemy cukier?

Za główne źródło cukru uznaje się całkiem słusznie gotowe słodycze, w olbrzymich ilościach sprzedawane we wszystkich sklepach. Nie oznacza to jednak, że tego składnika nie znajdziemy też w innych produktach.

Tak naprawdę bowiem biały cukier można znaleźć w większości artykułów spożywczych, nawet tych, które na pierwszy rzut oka wyglądają na bezpieczne i zdrowe. Dotyczy to choćby soków, jogurtów, a także niektórych płatków śniadaniowych.

Dlaczego należy zredukować spożycie cukru?

Dlaczego cukier uznaje się za niezdrowy? Podstawową kwestią jest oczywiście jego wysoka kaloryczność. 100 gramach produktu to bowiem aż 380 kcal. Jeśli zatem zsumuje się cały cukier, przyjmowany każdego dnia w różnych artykułach spożywczych, okazuje się, że ilość dostarczanych każdego dnia do organizmu kalorii rośnie lawinowo.

Oprócz tego cukier zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby. W dużej mierze odpowiada za to sacharoza, czyli najważniejszy składnik białego cukru (ponad 90%). Może powodować choćby próchnicę lub prowadzić do otyłości.

Słodziki naturalne – zdrowa alternatywa

Cukier biały nie jest jednak jedynym sposobem na uzyskanie słodkiego smaku w ulubionych potrawach i napojach. Zamiast niego warto używać rozmaitych słodzików, a zwłaszcza produktów naturalnych, które można znaleźć na stronie: https://sklepagnex.pl.

Do najpopularniejszych naturalnych słodzików zalicza się:

  • melasę,
  • miód,
  • stewię.

Melasa powstaje w procesie rafinowania cukru, dlatego znajdziemy w niej również sacharozę (50%), dzięki czemu może być używana jako skuteczny słodzik, o niższej wartości kalorycznej niż biały cukier.

Od wieków do słodzenia rozmaitych potraw i napojów używa się naturalnego miodu, który ma mniej kalorii niż cukier, a przy tym wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, na przykład działa jako naturalny antybiotyk.

Stewia należy do roślin astrowatych, która jest zdecydowanie słodsza od cukru. Dodatkowa jej zaleta to niski indeks glikemiczny oraz fakt, że praktycznie nie ma kalorii.

Słodziki syntetyczne – dodatkowe wsparcie i alternatywa dla cukru

Oprócz naturalnych produktów na rynku występuje szereg syntetycznych słodzików. Warto choćby wspomnieć o ksylitolu, mannitolu i erytrolu.

Każdy z nich ma zdecydowanie mniej kalorii niż tradycyjny cukier. Najzdrowszy jest zdecydowanie erytrol, który nie ma kalorii oraz wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym.

Który słodzik wybrać?

Dla zdrowia, dobrej kondycji oraz łatwiejszego zgubienia zbędnych kilogramów, warto zrezygnować z białego cukru. Na jego miejsce da się jednak wprowadzić rozmaite słodziki.

Taka alternatywa może pomóc z zmniejszeniu kaloryczności codziennej diety oraz wprowadzeniu dodatkowych, wartościowych składników odżywczych.

Najlepiej sięgać po produkty naturalne, choć również niektóre substancje syntetyczne są godne polecenia. Dzięki nim zdrowe żywienie wcale nie musi być pozbawione słodkiego smaku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *