Dlaczego warto robić przysiady ?

Dlaczego warto robić przysiady ?

Dlaczego warto robić przysiady ?

O pozytywach wykonywania ćwiczenia jakim jest przysiad można przeczytać w większości branżowych stron w internecie. Jest to jedno z podstawowych ćwiczeń wielostawowych zaraz oprócz martwego ciągu. Mimo to w dalszym ciągu duża część osób unika go jak ognia w swoim planie treningowym. Szczególnie jeśli przychodzi im robić przysiady z obciążeniem. Też kilka lat temu miałem obiekcję do przysiadów powielając mity w stylu “rozwalę sobie kolana”. Na pierwszej siłowni gdzie chodziłem na początku praktycznie nikt nie robił przysiadów.

W późniejszym etapie też może jedna, dwie osoby. Każdy bał się , że mu się coś stanie w plecy albo w kolana. Zamiast skupić się na technice, każdy nakładał jakiś duży ciężar i od razu zrażał się bo ćwiczenie nie wychodziło. Bez odpowiedniej techniki i przygotowania do przysiadów jedyne co odczujemy to duży dyskomfort podczas ćwiczenia. W przypadku przysiadów warto parę razy przećwiczyć go z bardzo małym obciążeniem, szlifując technikę. Jeśli już to “złapiecie” to zobaczycie, że bardzo szybko progresuje się z ciężarem. Trzeba tylko być cierpliwym w początkowym etapie. Tak więc zachęcam Was do trenowania przysiadów, zarówno z obciążeniem jak i bez. Jeżeli natomiast niewygodnie Ci ze sztangą, spróbuj wariantu na przykład z kettlebell.

 

Powody dla których powinniśmy je robić ?

Wracając do korzyści płynących z wykonywania przysiadów. Poniżej kilka powodów dlaczego warto robić przysiady :

1. Wpływają na zrównoważony rozwój naszego ciała. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pracuje większość mięśni naszego ciała. Oprócz mięśni nóg pracują także mięśnie grzbietu, brzucha czy pośladków.

2. Wzrost produkcji hormownów. Następuje znaczne zwiększenie produkcji testosteronu podczas treningu siłowego. W przypadku takich ćwiczeń jak martwy ciąg czy przysiady “wyrzut” tego hormonu jest największy. Wpływa to pozytywnie na kształtowanie naszej sylwetki oraz późniejsze progresowanie obciążenia.

3. Jeżeli do planu treningowego wprowadzimy ćwiczenia wielostawowe spalimy znacznie więcej kalorii. Sami możecie to sprawdzić. Wystarczy założyć pulsometr i porównać ilość spalonych kalorii na treningu z przysiadami i bez. Zróbcie sobie 40 minutowy trening siłowy z przysiadami, a innego dnia zamieńcie to ćwiczenie na jakieś izolowane. Wiem po sobie, że jak robię trening siłowy o podobnej intensywności ale z przysiadami, spalam jakieś 200 kcal więcej.

4. Przysiad to król ćwiczeń ponieważ wpływa również na podstawową koordynację i równowagę. Jeżeli trenujecie jakieś sztuki walki to jest to ćwiczenie, które obowiązkowo powinno być w waszym planie. Nie trzeba tutaj dawać tak dużych obciążeń jak typowo trenujący tylko siłowo. Warto jednak jakieś obciążenie na tej sztandze mieć.

Chcesz mieć piękne pośladki rób przysiady.

5. Chcesz mieć większe nogi – rób przysiady. Tak w wielkim skrócie. Jeśli zależy nam na dobrze zbudowanych nogach to musimy zaprzyjaźnić się z przysiadami. Nie wystarczy uginanie nóg na maszynie tak jak kiedyś mi się wydawało.

6. Przysiad = piękne pośladki. Coś dla Pań. Nic tak nie wpływa na wygląd pośladków jak właśnie przysiady i to z obciążeniem. Wszystkie kobiety, które chcą mieć sportową sylwetkę z pięknymi pośladkami powinny również robić przysiady z obciążeniem.

Jeżeli na początku boicie się ćwiczyć bez asekuracji, a nie jesteście jeszcze mocni w przysiadach to warto zacząć próbować na maszynie smitha. Obecnie jest na każdej większej siłowni. Warto jednak pamiętać bo przeskoczyć na zwykły gryf kiedy już opanujemy technikę 🙂

Ja w swoim obecnym planie FBW również mam przysiady i martwy ciąg. Ćwiczenia możecie zobaczyć tutaj na kanale.

Zapraszamy również na nasz kanał instagram – @zrzucbrzuch

 

 

 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *