Czy dieta sokowa jest zdrowa?

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

Z kdieta sokowaażdej strony bombardują Cię reklamy diety sokowej, które obiecują, że poczujesz się po niej lekko i oczyścisz swój organizm? Zastanawiasz się, czy zastąpienie klasycznych posiłków płynnymi jest dobrym pomysłem? Przychodzimy z pomocą. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po diecie sokowej, w którym znajdziesz jej zasady, zalety czy wady. Zaczynamy!

Dieta sokowa – a co to takiego?

Dieta sokowa w ostatnich latach zdobyła ogromną popularność. Chętnie polecają ją aktorki, piosenkarki i celebrytki na Instagramie czy Facebooku. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona na świeżo wyciskanych sokach z warzyw i owoców z oddzielonym miąższem. Jej zadaniem jest przede wszystkim pomóc Ci w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, ale nie tylko. Przejście na płynną dietę ma mieć także działanie detoksykujące, czyli umożliwiać ciału oczyszczanie się z toksyn. Tu warto podkreślić, że wcale nie musisz stosować diety sokowej, aby pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Każdego dnia robią to za Ciebie nerki, wątroba, jelita czy płuca. Sama kuracja trwa krótko – od 1 do maksymalnie 10 dni, w trakcie których spożywa się do 6 butelek soków. Każdy z nich oprócz warzyw i owoców zawiera dodatkowe składniki, na przykład pieprz cayenne czy nasiona chia.

Zalety diety sokowej

Stosując dietę sokową, dostarczasz swojemu ciału cenne przeciwutleniacze, które organizm przyswaja o wiele lepiej w formie płynnej. Oprócz nich znajdziesz w sokach także mnóstwo witamin, w tym między innymi B i C. Twórcy tego sposobu na oczyszczanie i odchudzanie podkreślają, że pomaga on w kłopotach z układem pokarmowym, stanach zapalnych w ciele, odpowiednim nawodnieniu oraz poprawie samopoczucia. Dieta sokowa ma również wzmacniać odporność.

Czy dieta sokowa ma jakieś wady?

Dieta sokowa, choć może być smaczna i pozornie zdrowa, bo w końcu opiera się na mnóstwie warzyw i owoców, to jednak jest naprawdę dużą dawką cukrów prostych. Wyciskane soki nie tylko zawierają mnóstwo naturalnych słodzików (fruktozy i glukozy), ale także nie mają tyle błonnika, co surowe produkty. W efekcie nie są tak bardzo sycące, a do tego powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Co więcej, dieta sokowa nie jest pełnowartościowa. Oznacza to, że na dłuższą metę może powodować problemy zdrowotne. Nie znajdziesz w niej za dużo białka czy tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Jeśli zależy Ci na zdrowym odżywianiu i pozbyciu się zbędnych kilogramów pod okiem dietetyka, sprawdź ofertę cateringu dietetycznego WygodnaDieta.pl. Firma oferuje dostawy pięciu zbilansowanych posiłków pod wskazany adres. Menu układane jest przez doświadczonych dietetyków z uwzględnieniem niezbędnych składników odżywczych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *