Jak wybrać buty narciarskie – poradnik

Jak wybrać buty narciarskie – poradnik

Buty to, obok samych nart, najważniejszy zakup dla każdego narciarza. Zazwyczaj spędza się w nich wiele godzin, dlatego powinny być bardzo dobrze dobrane. To mit, że buty narciarskie muszą być niewygodne. Dowiedz się, jak je wybierać, by jazda była przyjemnością, a sprzęt służył Ci przez wiele sezonów.

Dlaczego odpowiednie buty są tak ważne?

Wielu zapalonych narciarzy to właśnie wyborowi butów poświęca najwięcej uwagi. To one odpowiadają za komfort na stoku i wpływają na przyjemność szusowania przez wiele godzin. Dobrze dobrane buty to ponadto możliwość wykorzystania pełni swoich umiejętności. Co istotne, podczas gdy wypożyczenie samych nart często może być dobrym pomysłem, w przypadku butów już tak nie jest. Warto jak najszybciej zaopatrzyć się we własne obuwie, ponieważ to z wypożyczalni w zasadzie nigdy nie będzie idealnie dopasowane. Ponadto wątpliwość wzbudzają w tym przypadku kwestie higieniczne – jeżdżenie we własnych butach zawsze będzie przyjemniejsze.

Jakie buty są Ci potrzebne?

Buty narciarskie dobieramy według kilku kryteriów. Podstawowym oczywiście będzie rozmiar, jednak sprawa jest w tym przypadku bardziej skomplikowana niż w przypadku obuwia, w którym chodzisz po ulicy. Liczą się również inne parametry stopy, nie tylko jej długość, a także styl jazdy i poziom zaawansowania. Będzie to determinować zarówno sztywność buta, jak i inne jego właściwości. Nie warto w tym przypadku kierować się niską ceną, jednak nie oznacza to również, że najdroższe buty będą najlepsze. Zanim zaczniesz poszukiwania, określ pewne wymagania.

  • Flex to parametr określający sztywność buta. Im wyższy wskaźnik, tym sztywniejszy, ale również bardziej precyzyjny but. Początkującym poleca się obuwie najbardziej miękkie (flex do 70 dla mężczyzn i do 60 dla kobiet), średniozaawansowani powinni zdecydować się na sztywniejsze (80 – 90 mężczyźni, 70 – 80 kobiety), a zaawansowani na najsztywniejsze (odpowiednio powyżej 100 i powyżej 90 dla mężczyzn i kobiet).
  • Przeznaczenie buta określone przez producenta określa jego parametry i przystosowanie do konkretnego typu aktywności. Początkujący najczęściej decydują się na modele Allround – uniwersalne. Są one mniej sztywne i bardziej komfortowe. Zaawansowani będą szukać obuwia przystosowanego do ulubionego stylu jazdy – niezależnie od tego, czy jest to freeride, czy też wyścigi.

Jak dobrać idealną parę butów narciarskich?

Gdy zawęzisz krąg poszukiwań, opierając się o powyższe kryteria, czas na kolejne. Warto tu zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar. Lepiej kierować się długością stopy niż klasyczną numeracją. Każdy but ma określoną długość wkładki, co ułatwia zakupy – także te internetowe. Istotna dla perfekcyjnego dopasowania może być też szerokość stopy, dlatego w sklepach znajdziesz buty oznaczone jako „wide” (szerokie), „narrow” (wąskie) lub „regular” (standardowe).

Wybierając buty, zwróć uwagę na sposób ich zapinania i regulacji. Wprawieni narciarze mają swoje ulubione systemy, które zapewniają im największy komfort użytkowania. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwracać uwagę, jest marka. Nie jest to czynnik, który powinien determinować Twoje wybory, ale zawsze lepiej wybrać buty od znanego i wyspecjalizowanego w tym kierunku producenta. To m.in. firmy Head, Atomic, Dynafit, czy Salomon, które kupisz nartywarszawa.pl.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *