Jak gotować smacznie i zdrowo, skąd brać inspiracje i przepisy?
Mówiąc o zdrowej kuchni, warto zastanowić się, jakie produkty powinniśmy spożywać i w jakich ilościach. Oczywiście trochę inaczej będzie się to rozkładać, jeśli mamy jakieś cele typowo sylwetkowe jak na przykład odchudzanie, redukcja czy budowa masy mięśniowej.
Zacznijmy jednak od podstaw, czyli jak gotować smacznie i zdrowo.
Załóżmy, że mamy wagę, która nas satysfakcjonuje i chcemy po prostu zacząć zdrowo jeść. Na co zwrócić uwagę?
Komponując swój zdrowy talerz, powinniśmy wyobrazić sobie, że składa się on z trzech części. Połowę naszego talerza powinny zapełniać owoce i warzywa. Jedną trzecią powinny stanowić produkty dostarczające głównie białko i tłuszcz i ostatnia część powinna być zarezerwowana dla źródeł węglowodanów. Możecie to zobaczyć na grafice poniżej:
Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, by produkty, z których przygotowujemy posiłki były jak najmniej przetworzone. Warto mocno ograniczyć albo wręcz wyeliminować wszelkiego rodzaju Fast foody, napoje słodzone i słodycze.
Jeżeli chodzi o obróbkę termiczną, to powinniśmy stosować takie techniki jak grillowanie, pieczenie w piekarniku czy gotowanie nja parze. Jeśli już smażymy, to używajmy oliwy z oliwek.
Jak gotować smacznie i zdrowo, skąd brać inspiracje i przepisy?
Co w przypadku, jeśli dodatkowo chcemy, oprócz zdrowego odżywiania, schudnąć lub poprawić wygląd swojej sylwetki?
Tutaj powinniśmy oprócz zasad komponowania posiłków zwrócić również uwagę na kaloryczność naszych dań i podział makroskładników.
W tym celu powinniśmy obliczyć nasz bilans kaloryczny i w zależności od celu jeść więcej niż potrzebujemy (budowanie masy mięśniowej) lub mniej (deficyt kaloryczny – redukcja, odchudzanie).
Czym dokładnie jest deficyt kaloryczny i jak go liczyć przeczytasz tutaj na blogu.
Skąd brać inspiracje i przepisy?
Jak się do tego zabrać? Jak zacząć zdrowo gotować, skoro wcześniej się tego nie robiło? Skąd brać inspiracje?
Oczywiście dużo początkujących osób zaczyna od najprostszych połączeń typu owsianka z owocami, ryż z kurczakiem i warzywami, koktajle owocowe na bazie jogurtów naturalnych. Takie podejście będzie bardzo dobrym wyborem, jednak wkrótce będziecie chcieli ciekawszych przepisów.
Ile można w kółko jeść jedno i to samo? Prędzej czy później każdy potrzebuje jakieś odmiany. Dobrze jest wtedy rozszerzyć swoją bazę przepisów, nauczyć się czegoś nowego, zdobyć inspiracje.
Pamiętaj! Nuda w diecie to Twój największy wróg. Bardzo szybko spowoduje, że wrócisz do starych nawyków.
Nie każdy jest w stanie wymyślać nowe przepisy czy udoskonalać swoje dania, dlatego warto wtedy sięgnąć po nowe inspiracje czy gotowe przepisy. Gotując zdrowo, uczymy się, jak łączyć produkty i smaki, by danie było smaczne i dietetyczne, dlatego korzystanie z gotowych przepisów to najlepsza droga do naszego rozwoju w kuchni.
Gdzie szukać fajnych przepisów?
Oczywiście w Internecie. Ciekawą opcję znajdziecie na portalu przepisy.pl . Możecie tam znaleźć darmowe dietetyczne przepisy na cały dzień z wyliczoną kalorycznością. Przykładowo dla kaloryczności 2000 kcal znajdziecie tam gotowych 10 dni diety, czyli ponad 50 przepisów. Właśnie w taki sposób najlepiej uczyć się zdrowo gotować. Jeżeli samodzielnie zrobisz kilka takich potraw, to z czasem będziesz już wiedzieć, jakich produktów i przypraw używać, a czego unikać.
Podobnie w przypadku, kiedy chcesz zrezygnować z mięsa i interesują Cię przepisy wegańskie lub wegetariańskie. Tutaj znajdziecie bardzo dużo inspiracji, jeśli chodzi o kuchnię bezmięsną.
Czy zdrowe gotowanie jest trudne?
Wiele osób uważa, że zdrowe gotowanie jest drogie i skomplikowane. Naszym zdaniem to nie prawda. Wystarczy tylko zmienić trochę sposób obróbki termicznej, dobór produktów i sposób myślenia o jedzeniu. Nawet wieprzowina na diecie może być zrobiona w dietetyczny sposób. Sekret tkwi w jej przygotowaniu. Tak naprawdę praktyka czyni mistrza, tylko trzeba podjąć tę próbę. Jeżeli faktycznie poświęcisz na to trochę czasu, nauczysz się kilku przepisów to zobaczysz, że smaczne i zdrowe gotowanie zajmuje Ci tyle samo czasu, co przygotowanie „zwykłych” obiadów.
Na koniec jeszcze chcieliśmy pokazać Wam, że jeśli tylko trochę „poczarujemy” w kuchni to dania typu Fast food mogą zmienić się w zdrowe posiłki. Przykładowo łapcie przepis na fit zapiekanki z kurczakiem. Niby klasyczna polska zapiekanka, a przez zmianę produktów dużo dużo zdrowsza.
1 komentarz
Wydaje mi się fajnie znaleźć takie proste alternatywy. Ja robię np klopsiki duszone zamiast mielonych, „smażę” w frytkownicy beztłuszczowej Laubena zamiast na patelni, wybieram wodę zamiast napoi słodzonych itd.