Misja: schudnąć z głową. Jak zrobić to z korzyścią dla zdrowia?

Misja: schudnąć z głową. Jak zrobić to z korzyścią dla zdrowia?

Osoby, które nie akceptują swojej sylwetki mają problem z rozwojem osobistym oraz osiągnięciem życiowego spełnienia. Niestety wygląd zewnętrzny może negatywnie wpłynąć na wiele obszarów życia. Kompleksy odbierają pewność siebie, a to właśnie ona stanowi podstawę w życiu zawodowym, uczuciowym, czy też towarzyskim. Odchudzanie zazwyczaj nie jest łatwe – nie należy oczekiwać szybkich efektów. Do tematu należy podejść z głową, a poniższe wskazówki z pewnością w tym pomogą.

Skrupulatne liczenie kalorii

Można spotkać się z opinią, że liczenie spożywanych kalorii jest kompletnie bez sensu, jednak nie jest to prawdą! Przede wszystkim należy obliczyć PPM (podstawową przemianę materii). Współczynnik ten pozwala określić minimalną liczbę kalorii, która jest niezbędna do tego, aby organizm pracował prawidłowo. Pamiętajmy, że spożywanie posiłków o zbyt niskiej kaloryczności przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych!

Spowolniony metabolizm sprawia, że efektywne spalanie tkanki tłuszczowej jest niemożliwe. Warto obliczyć także CPM (całkowitą przemianę materii) – po przekroczeniu tej wartości nasz bilans kaloryczny jest dodatni, co przekłada się na wzrost masy ciała. W sieci dostępne są gotowe kalkulatory do obliczana powyższych parametrów.

Zmiana nawyków żywieniowych jako priorytet

Trwałe zrzucenie wagi wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Odchudzanie nie ma sensu, jeśli za kilka miesięcy ponownie wrócimy do spożywania fast-foodów, słodyczy lub żywności przetworzonej. Niezwykle istotne jest to, aby zrezygnować z podjadania pomiędzy posiłkami. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie liczy się wyłącznie kaloryczność posiłków, ale również ich jakość oraz proporcje mikroskładników.

Teoretycznie możemy na śniadanie, zamiast omletu z warzywami zjeść paczkę ciastek, jednak nie wyjdzie nam to na zdrowie. Nie oznacza to jednak konieczności całkowite zrezygnowania ze słodyczy, chipsów, pizzy i innych kalorycznych produktów. Najważniejszy jest umiar!

Jadłospis dopasowany do potrzeb

Nie istnieje menu odchudzające, które sprawdzi się tak samo dobrze w każdym przypadku. Inne potrzeby ma osoba prowadząca siedzący tryb życia, a inne pracująca fizycznie lub opiekująca się małymi dziećmi. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby poszczególne dania zostały trafnie dopasowane do indywidualnych wymagań.

Posiłki muszą być spożywane regularnie. Nie każdy ma czas na to, aby przygotowywać je z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest to problem osób, które sporą ilość czasu przebywają poza domem. Świetną opcją wydaje się być catering dietetyczny. Oczywiście jest to dodatkowy koszt, jednak nawet mocno ograniczony budżet nie stanowi przeszkody. Dla przykładu, marka Maczfit systematycznie oferuje kody rabatowe, które można odnaleźć na: https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/maczfit.

Optymalne nawodnienie organizmu

Woda powinna stanowić podstawę każdej diety. Zaleca się spożywanie minimum 2-2,5 l każdego dnia, jednak wiele osób ma z tym problem. Należy mieć świadomość, że niedostateczne nawodnienie organizmu nie tylko spowalnia metabolizm, ale prowadzi do spadku samopoczucia.

Może wywoływać to problemy z koncentracją oraz logicznym myśleniem. Nie zapominajmy, że słodzona herbata, a nawet sok owocowy to dodatkowe kalorie, których woda nie posiada.

Aktywność fizyczna dopasowana do możliwości

Forma aktywności fizycznej powinna być dopasowana do indywidualnych możliwości. Jeśli ciężko nam się przełamać, to zacznijmy od kilkunastu minut gimnastyki. Dobrą opcją jest również rowerek stacjonarny lub bieżnia.

W przypadku dużej nadwagi podstawę powinny stanowić ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową, a nie treningi siłowe. Osoby aktywne mają wyższe zapotrzebowanie kaloryczne, o czym również należy pamiętać.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *