Erytrytol jest coraz powszechniej znanym i używanym słodzikiem. Poleca się go osobom z cukrzycą lub na niskokalorycznej diecie. Może być używany zamiennie z białym cukrem lub innymi słodzikami. Ma blisko zerową kaloryczność i niski indeks glikemiczny. Pochodzi z grupy alkoholi cukrowych, tzw. polioli.
Skąd pochodzi?
Erytrytol w naturze występuje w pyłkach kwiatów, owocach (gruszkach, melonach, winogronach), grzybach kapeluszowych, owocach morza, fermentowanych napojach takich jak wino, a także w porostach i algach morskich. Erytrytol jest najczęściej otrzymywany w drodze fermentacji glukozy przez różne gatunki drożdży lub syntetyzowany przez drożdże z gliceryny odpadowej. Jest zupełnie bezpieczny do stosowania w kuchni. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała erytrytol za całkowicie bezpieczny dodatek do żywności. Na etykietach możesz go znaleźć pod oznaczeniem E968. W Polsce erytrytol może być stosowany jako dodatek do m.in. lodów, dżemów, galaretek, marmolad, owoców kandyzowanych, gum do żucia, a także różnych sosów i suplementów diety.
Co to jest?
Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma blisko zerową wartość energetyczną. Jest dzięki temu polecany osobom odchudzającym się i chorującym na cukrzycę oraz wszystkim, którzy chcą ograniczyć spożycie tradycyjnego cukru. Jak wiadomo, biały cukier dodawany jest teraz do większości produktów dostępnych w sklepach – słodyczy, soków, pieczywa, jogurtów, a nawet płatków śniadaniowych czy batoników typu „fit”. Dlatego w domu warto ograniczyć jego spożycie, a jeśli jest potrzeba dosłodzenia różnych dań i deserów, spróbować stosować jego zamienniki.
Jaki słodzik jest dla mnie najlepszy?
Wiele osób zastanawia się czy lepszym wyborem jest ksylitol, czy też erytrytol. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, obydwa słodziki mają swoje plusy i minusy. Zbyt duża ilość zarówno ksylitolu, jak i erytrytolu będzie powodować efekt przeczyszczający, ksylitol dodatkowo wpływa na mikroflorę jelitową, zatem osoby mające problemy z układem trawiennym powinny raczej sięgnąć po erytrytol, gdyż nie jest on przetwarzany (metabolizowany) przez organizm.
Przepis
Pieczone jabłka pod kołderką z chrupiącej kruszonką
„Apple crumble”, czyli jabłka zapiekane z kruszonką, to bardzo popularnym deser w Wielkiej Brytanii. Zamieniając cukier na erytrytol możemy z powodzeniem pozwolić sobie na tą słodką przyjemność.
Składniki
175g mąki
1 łyżeczka sody
100g erytrytolu
110g zimnego masła
szczypta soli
Przygotowanie:
Do większej miski włóż wszystkie produkty sypkie. Pokrój masło w plasterki, wrzuć do sypkich składników i delikatnie ugniataj aż mikstura będzie przypominać wilgotną bułkę tartą.
Rozsyp na przygotowanych wcześniej i umieszczonych w naczyniu do pieczenia jabłkach (moga być jabłka z innymi owocami, np. porzeczkami). Piec w piekarniku w 190°C około 35-40 minut. Najlepiej smakuje na krótko po wyciągnięciu z piekarnika. Można podawać z lodami lub słodką śmietanką.