Jak wrócić do biegania po kontuzji ?

Jak wrócić do biegania po kontuzji ?

Jak wrócić do biegania po kontuzji ?

Kontuzje od zawsze towarzyszą, aktywności fizycznej zarówno jeśli chodzi o sporty siłowe jak i wytrzymałościowe. W zależności od tego jaką dyscyplinę uprawiamy jesteśmy narażeni na trochę inny rodzaj urazów. Warto jednak pamiętać, że nasze stopy czy stawy skokowe są narażone na kontuzje przy większości aktywności. Zarówno podczas treningów siłowych, corssfitu, biegania czy sportów walki. Do najpopularniejszych urazów tego typu należą oczywiście wszelkiego rodzaju skręcenia. Najczęściej dochodzi do urazów stawu skokowego potocznie “skręcenia kostki”. O taki uraz nie trudno podczas biegania na nierównej powierzchni czy też sparingów podczas uprawiania sportów walki. Kostkę możemy również skręcić na siłowni.

Oczywiście najlepiej jest zachować odpowiednie środki i ostrożność tak żeby uniknąć kontuzji ale nie zawsze jest taka możliwość. Z reguły do urazów dochodzi podczas mierzenia się ze swoimi rekordami albo jeśli nie jesteśmy odpowiednio rozgrzani przed treningiem. O tym jak ważna jest rozgrzewka pisaliśmy już kiedyś na blogu dlatego dzisiaj napiszę o powrocie do treningów po kontuzji.

Jak wrócić do biegania po kontuzji ?

Każdy z nas prędzej czy później po kontuzji będzie chciał wrócić do aktywności. Ja najczęściej zaczynam trenować już z lekkim bólem 🙂 Niestety ale nie mogę wysiedzieć na miejscu dłużej niż trzy czy cztery dni. Po prostu mnie nosi. W przypadku kontuzji związanych ze stawem skokowym możemy odczuwać ból w początkowych dniach treningów. Oczywiście najlepiej było by wrócić do treningów jeśli ból ustąpi w 100%, ale większość z nas tego nie zrobi 🙂

Na co zwrócić uwagę po kontuzji ?

Zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę przed treningiem. Powoli rozgrzewaj wszystkie mięśnie i stawy. Dobrze było by zwrócić trochę więcej uwagi na kontuzjowane miejsce.

Odpowiednie obuwie to podstawa nie tylko w przypadku biegania. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy odpowiednich butów warto o tym pomyśleć. Nie trzeba od razu kupować jakiś drogich. Ważne by były przeznaczone do odpowiedniej dyscypliny.

Stabilizator na kostkę – wzmocnienie kontuzjowanego miejsca to podstawa. Dlatego warto pomyśleć o stabilizatorze na kontuzjowaną kostkę. Do wyboru mamy różne typy dzięki czemu bez problemu założymy na nie skarpetki oraz buty do biegania. Takie stabilizatory przydają się również w sportach walki jak kickboxing czy muay thai gdzie trenuje się na boso.

W przypadku biegania w pierwszych dniach po kontuzji najlepiej zmniejszyć intensywność treningu i wybrać lżejszą trasę.

Jeżeli nasza kontuzja była tak poważna jak złamanie to warto przed powrotem do biegania skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *