Trening Muay Thai w Tajlandii

Jak już pisałem kilka razy na blogu od paru lat trenuję kickboxing. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym znudziła się siłownia, a szukają alternatywy dla treningu, który pozwoli podkręcić metabolizm. O tym czy warto wybrać się na sztuki walki i jak mniej więcej to wygląda pisałem Wam już tutaj.

Od jakiegoś czasu zdarzyło mi się być parę razy w Tajlandii ale jakoś z Muay Thai nie było mi po drodze. Tym razem stwierdziłem, że muszę w końcu spróbować. W sumie kickboxing różni się kilkoma zasadniczymi rzeczami od tej sztuki walki ale zarówno jedna i druga opiera się na podobnych założeniach. W klasycznym kickboxingu nie używa się kolan i łokci do zadawania ciosów. Jest to jedna z podstawowych różnic, a reszta może kiedyś osobnym wpisie jak ten Wam się spodoba 🙂 Wracając do urlopowego treningu :

Jako, że tym razem wybór padł na rejon Khao Lak to jeszcze przed urlopem zacząłem szukać szkoły Muay Thai w okolicy hotelu. Pod wpływem wielu pozytywnych opinii zarówno na Trip Advisor jak i Google wybór padł na Rawai. Do ich gymu miałem dość blisko (około 10 km) więc wybrałem się najpierw na pierwszy oraz kolejny trening.

Walutą jaka obowiązuje w Tajlandii jest Bath Tajski. W przeliczeniu na złotówki wygląda to tak 1 bath tajski to około 0.13 zł. Jednak tą walutę możemy wymienić tylko w Tajlandii więc potrzebujemy dolary albo euro. Dopiero tą walutę już na miejscu możemy zamienić na batha.

 Cena

Jednorazowy trening jest w cenie – 300 bathów  (około 38 zł)- cena obejmuje 2 godzinny trening wraz z wypożyczeniem sprzętu. O tym jak wygląda taki trening przeczytacie w dalszej części wpisu. Oczywiście Rawai oferuje jeszcze inne rozwiązania o których zaraz Wam napiszę.

Dzień treningowy czyli 2 treningi (pierwszy od 7:30 drugi od 16:00) 600 bath 

Tydzień (dwa treningi dziennie od poniedziałku do soboty, jeden trening w godzinach porannych i drugi popołudniu) – 3000 bath 

Miesiąc (dwa treningi dziennie od poniedziałku do soboty, jeden trening w godzinach porannych i drugi popołudniu) – 10000 bath

Dodatkowo dysponują zapleczem gastronomicznym i hotelowym z basenem. Więc tak naprawdę możemy wybrać się do nich na tydzień czy miesiąc i trenować Muay Thai w Tajlandii z wyżywieniem i noclegami. Do dyspozycji trenujących jest również basen, siłownia, itp. Jeśli ktoś chce spędzić aktywny urlop to może warto pomyśleć o tym miejscu. Więcej info wraz ze zdjęciami znajdziecie na ich stronie tutaj.

Jak prezentuje się cały gym na żywo możecie zobaczyć tutaj na fotkach :

Trening Muay Thai w Tajlandii Trening Muay Thai w Tajlandii Trening Muay Thai w Tajlandii

Więcej fotek z tego jak wygląda cały camp i obsługa szukajcie na ich stronie.

Trening Muay Thai w Tajlandii – jak wygląda trening ?

Trening w założeniu ma z góry ułożony plan. Zdaję sobie sprawę, że inaczej wygląda dla Tajskich zawodników jednak te, w których uczestniczyłem odbywały się na zasadzie planu, który podam Wam poniżej. Dodam, że fajnie było trenować na sali z obywatelami wielu krajów między innymi Francji, Niemiec, Belgii czy Włoch albo Stanów Zjednoczonych. Całą salą nadzoruje około 15 trenerów i nie bójcie się wybrać na taki trening jeśli w życiu nic nie trenowaliście. Oczywiście sam trening może być  dla Was bardzo ciężki ale Trenerzy z Rawai potrafią dostosować poziom dla każdego nawet mega początkującego. Kilka razy proponowali trening mojej żonie ale wolała zostać przy robieniu fotek i materiałów dla Was 🙂 Wróćmy do treningu. Składa się z kilku stałych części.

Rozgrzewka – w zależności od treningu może to być bieganie, skakanki albo i to i to plus rozciąganie przed treningiem. Wielu trenujących jest już jakieś 10 – 15 min przed rozpoczęciem i już rozpoczynają rozgrzewkę. Można zacząć biegać po sali albo skakać na skakance. Ogólnie panuje dowolność. Dopiero gdy zacznie się trening wszyscy robią to co każe trener. Rozgrzewka kończy się wstępnym rozgrzewaniem. Poniżej macie kilka fotek.

Po rozgrzewce i rozciąganiu przechodzimy do shadow boxing czyli walki z cieniem. Wygląda to mniej więcej tak :

Po jakiś 5 min walki z cieniem cała ekipa ląduje na workach. I tam jest przewidziane kilka rund by następnie przejść do treningu z tarczującym. Tzw – kicking pads

Trening Muay Thai w Tajlandii – jak wygląda trening – bag work

Jeżeli chodzi o pracę na workach to nie jest z góry narzucone. Mamy po prostu kilka rund, które trzeba przepracować na worku. Mogą to być uderzenia, kopnięcia albo mieszane techniki. Co jakiś czas jest chwila przerwy przed która, trzeba zrobić serie pompek i brzuszków.

Po pracy na workach przechodzimy do treningu z poszczególnymi trenerami tzw. kicking pads

W tym przypadku nasz trening zależy już od trenera prowadzącego i on dostosowuje rodzaj treningu pod stopień zaawansowania trenującego. Ja miałem okazję trenować z dwoma trenerami i obaj dali mi sporo cennych uwag. Jeśli bierzesz udział pierwszy raz w tego typu treningu nie stresuj się na zapas. Trenerzy super współpracują. Są profesjonalni oraz posiadają duże poczucie humoru. Sprawią, że na pewno wyniesiesz coś z tego treningu. 

Poniżej kilka fotek jak to wyglądało, a jeszcze niżej kilka filmików. Może w przyszłości zmontuję to w jakąś kompilację na YT.

A tutaj filmiki z moimi wypocinami 🙂 :

Każdy z trenujących ma 4 rundy z trenerem. Wiadomo w przypadku zawodników klubowych czy uczestników ich obozów wygląda to trochę inaczej ale większość ma trening według tego schematu. Kolejnym elementem treningu są zagadnienia techniczne w zależności od dnia treningowego. Na treningu, w którym uczestniczyłem przedstawiane były zagadnienia związane z walką w zwarciu. Trenowaliśmy różnego rodzaju chwyty i przerzuty.

Rozciąganie.

Pod koniec każdego treningu jest kilkuminutowe rozciąganie prowadzone przez trenera. Ćwiczenia i rozciągane partie mięśni trochę różnią się na każdym treningu ale ważne by się dobrze porozciągać po każdej aktywności.

Podsumowując na dwie godziny treningu składa się :

  • Rozgrzewka 
  • Walka z cieniem (shadow boxing)
  • Praca na workach
  • Praca z trenerem (kicking pads)
  • Technika 
  • Rozciąganie

Taki trening to naprawdę fajne doświadczenie zarówno dla trenujących sporty walki jak tych, którzy nie trenują. Tak jak pisałem Wam wcześniej trenerzy dostosują poziom do Waszych możliwości nawet jeśli nic nie trenowaliście. Myślę, że każdy kto wybiera się do Tajlandii powinien w programie swojego urlopu uwzględnić przynajmniej jeden trening Muay Thai. Jest to na pewno bardzo ciekawe doświadczenie i myślę, że szczególne wrażenie zrobi właśnie na tych, którzy nie trenują na co dzień. Jeżeli wybieracie się w rejon Khao Lak to zdecydowanie polecam Wam gym Rawai.

Moja zadowolona mina po treningu chyba mówi sama za siebie 🙂

Jeżeli macie jakieś pytania czy sugestie to śmiało piszcie jak zwykle w komentarzach 🙂

Ps. były również jednostki mega znudzone na treningu 🙂

 

Tutaj macie kompilację z treningu na moim kanale YT.

Related Posts

2 thoughts on “Trening Muay Thai w Tajlandii

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: