Kreatyna – jak może wpłynąć na sportowca!

Kreatyna – jak może wpłynąć na sportowca!

Kreatyna – jak może wpłynąć na sportowca!

W życiu każdego sportowca prędzej czy później dochodzi do momentu, gdy korzystanie z suplementów diety wydaje się być potrzebą. Często dane osoby czują, że ich trening nie przynosi odpowiednich rezultatów i z tego powodu wybierają właśnie przeróżne odżywki by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto jest dowiedzieć się trochę więcej na ich temat. Z tego powodu przygotowaliśmy mały artykuł na temat jednego z suplementów, który najczęściej jest wybierany przez sportowców: kreatyna. Przedstawimy w nim, czym dokładnie kreatyna jest, jakie może przynieść efekty, jakie znajdziemy jej rodzaje na rynku, oraz to, czy jest bezpieczna do przyjmowania. Zapraszam!

Kreatyna powstaje z trzech aminokwasów:

  • metionina
  • glicyna
  • arginina

Stanowi ona około 1% naszej krwi. Warto zaznaczyć, że około 95% kreatyny znajduje się w naszych mięśniach szkieletowych, pozostała liczba w większości jest w naszym mózgu. Nasz organizm korzysta z tego związku chemicznego w przypadku części ciała, które potrzebują ogromne ilości energii. Zazwyczaj normalna, zdrowa osoba potrzebuje od 1 do 3 g. kreatyny/dzień. Osoby, które są na diecie wegetariańskiej/wegańskiej mogą mieć małe problemy ponieważ w przypadku pożywienia, suplement ten znajdziemy w czerwonym mięsie i rybach. Co ciekawe, bardzo często pozbywamy się z organizmu tej samej standardowej ilości kreatyny, którą przyswajamy.

Z tego też powodu często uznawane jest, że potrzebujemy nadwyżkę suplementu by czerpać z niej efekty treningowe. W tym przypadku właśnie głównie przychodzą na ratunek odżywki.

Kreatyna – jakie może przynieść efekty

Suplementacja kreatyną, zaraz obok białka czy aminokwasów BCAA, jest jedną z najbardziej popularnych form wspomagania danego treningu. W przypadku naszego związku chemicznego, głównie jest przyjmowana ponieważ może wpłynąć na długość naszego treningu poprzez dostarczenie większej ilości energii, co oczywiście głównie ma wiązać się z tym, że możemy więcej osiągnąć i otrzymać lepsze efekty. Jest również uznawane to, że kreatyna może zwiększyć poziom przenikania wody do mięśni co może nam dać beztłuszczową masę mięśniową. Dodatkowo, suplement ten może również wpłynąć na nas po treningu poprzez opóźnienie wytwarzania się kwasu mlekowego w naszych mięśniach.

Skoro już wiemy, jaki efekt może suplementacja kreatyną przenieść, to teraz przejdźmy do tego, co możemy odnaleźć na rynku w kwestii produktów!

Kreatyna – jakie produkty znajdziemy na rynku

Tak, jak znajdziemy przeróżne rodzaje białka w formie suplementu, tak kreatyna też posiada w sobie wiele opcji w kwestii wyboru. Jako, że głównie na początek najlepiej jest wybrać coś prostego to skupimy się w tej części głównie na monohydracie kreatyny, przy okazji przedstawiając z lekka inne, popularne opcje.

Monohydrat kreatyny powstał poprzez połączenie cząsteczki wody z kreatyną. Jako, że jest to najprostsza wersja, jest również najbardziej popularnym rozwiązaniem dla wielu kulturystów na świecie, i jest najczęściej polecana dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementacją. W przypadku wyboru innych rozwiązań w grę wchodzą dodatki do odżywki. Tym sposobem możemy chociażby odnaleźć:

  • jabłczan kreatyny – połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Cechuje się szybszą i lepszą rozpuszczalnością w wodzie
  • etylowy ester kreatyny – kreatyna poddana procesowi estryfikacji. Uznawana za lepiej wchłaniającą się niż monohydrat kreatyny, jednakże nie wszystkie badania są temu pewne
  • chlorowodorek kreatyny – wysoka rozpuszczalność, dla wielu uznawana za najlepszą na rynku
  • wiele, wiele więcej

Na temat rodzajów kreatyny można z pewnością napisać sporą książkę. Wybór w tym przypadku często może zależeć od tego, czego dokładnie oczekujemy od danego produktu (wysoki poziom kreatyny w produkcie, rozpuszczalność, przyswajalność). Jak było wspomniane wyżej, zazwyczaj dla amatorów najlepszym rozwiązaniem jest klasyczny monohydrat.

Kreatyna – czy bezpieczna?

Kreatyna jest jednym z najstarszych suplementów diety, który był stosowany przez kulturystów. Na jej temat odnajdziemy wiele badań wykonanych na przestrzeni lat. Przez wielu uznawana za najbezpieczniejszą odżywkę dostępną na rynku. Odnalezienie jakichkolwiek negatywnych aspektów zdrowotnych nie należy do najłatwiejszych. Jedynie często się zaznacza, że osoby z niewydolnością nerek muszą uważać przy przyjmowaniu suplementu. Jednakże, nie oznacza to, że muszą kompletnie z niego zrezygnować.

Podsumowanie

Kreatyna bardzo często jest dla wielu osób początkiem przygody z suplementami diety. Głównie wynika to z tego, że jest dość tanią odżywką, która posiada wiele udokumentowanych badań na swój temat. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zwiększyć wydajność swojego treningu, to kreatyna właśnie może być dla Ciebie rozwiązaniem!

Autor: redakcja Sklep.kfd.pl

 

 

 

 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *