Czym zajmuje się dietetyk i kiedy warto się do niego wybrać?

Niektórzy sądzą, że z pomocy dietetyka mogą korzystać wyłącznie osoby, które borykają się z problemem nadwagi czy otyłości. Jednak wizyta u dietetyka może okazać się nieocenioną pomocą również w wielu innych sytuacjach. Czym właściwie zajmuje się dietetyk i kiedy warto wybrać się do niego na wizytę?

Czym zajmuje się dietetyk

Dietetyk – jakie są jego zadania?

Dietetyk to nie tylko „specjalista od odchudzania”. To profesjonalista w zakresie ochrony zdrowia, którego specjalizacją jest odżywianie, zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie. Dietetyk zna się nie tylko na tym, jak jeść, żeby chudnąć, ale również na zdrowym odżywianiu z uwzględnieniem indywidualnych czy grupowych potrzeb. Specjalista ten określa również wpływ składników pokarmowych na ludzki organizm oraz to, jak wpływają na siebie nawzajem spożywane produkty oraz przyjmowane w różnych chorobach leki. Dietetyk planuje również żywienie dla osób w różnym wieku, o różnym stanie zdrowia i o różnych potrzebach, układa jadłospisy i pomaga radzić sobie z różnymi zaburzeniami odżywiania. Zadania dietetyka są bardzo zróżnicowane, dlatego z jego pomocy może skorzystać każdy, kto potrzebuje wsparcia profesjonalisty w zakresie żywienia.

Kiedy wybrać się do dietetyka?

Do dietetyka warto wybrać się zawsze, jeśli ma się problemy lub pytania związane z odżywianiem, własnymi nawykami czy ułożeniem odpowiedniej diety. Możesz skorzystać z pomocy specjalisty jeśli:

  • chcesz zdrowo schudnąć, bez efektu jo-jo, utraty energii i innych problemów związanych ze zbyt szybką utratą wagi;
  • chcesz zacząć zdrowo się odżywiać i zmienić swoje nawyki, ale potrzebujesz kogoś, kto Cię odpowiednio pokieruje;
  • chcesz przytyć, bo Twoja waga jest zbyt niska;
  • chcesz, aby profesjonalista ułożył Ci odpowiednią dietę z uwzględnieniem Twoich potrzeb żywieniowych oraz z wyłączeniem produktów, których nie jesz;
  • chcesz uzyskać kilka porad dotyczących odżywiania;
  • chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać Twoja dieta w danej chorobie dietozależnej;
  • cierpisz na problemy trawienne;
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią i chcesz zadbać o zdrowe odżywianie.

Wybierając dietetyka, warto zwrócić uwagę na jego specjalizację. Na przykład dietetycy kliniczni specjalizują się przede wszystkim w żywieniu w chorobie, natomiast psychodietetycy skupiają się w swojej praktyce na diagnostyce przyczyn zaburzeń odżywiania u pacjenta, wspieraniu zdrowych nawyków i edukowaniu.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka ma polegać przede wszystkim na poznaniu pacjenta, zrozumieniu tego, z czym przychodzi, jego potrzeb i oczekiwań. Na początku dietetyk z pewnością poprosi Cię o opisanie swojego problemu, a także nawyków żywieniowych i upodobań kulinarnych. Warto się do tego przygotować – zastanowić się, jak zwykle wygląda Twoje codzienne odżywianie, czy są jakieś produkty, których nie jesz i nie chcesz/nie możesz wprowadzić ich do swojej diety. Dietetyk zapyta również o dolegliwości, choroby, na które cierpisz, a także przyjmowane na stałe leki. Być może przeprowadzi również wywiad dotyczący chorób lub zaburzeń odżywiania występujących w rodzinie. Skupi się także na stylu życia – dopyta, czy pracujesz fizycznie, czy może masz siedzący tryb pracy, czy uprawiasz jakąkolwiek aktywność fizyczną i ile masz czasu na przygotowywanie posiłków w ciągu dnia. Po zebraniu wszystkich informacji dietetyk przystąpi do analizy składu ciała lub mierzenia i ważenia, opracuje także dokładnie dostosowaną do Twoich potrzeb i preferencji dietę (jeszcze podczas wizyty lub niedługo po niej).

Dietetyk w Salve (sprawdź na https://salve.pl/poradnie-dla-doroslych/dietetyk) to dobry kierunek, jeśli zależy Ci na zdrowym, dostosowanym do Twoich potrzeb odżywianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *