Czym warto zastąpić cukier ?

Czym warto zastąpić cukier ?

Czym warto zastąpić cukier ?

Cukier to substancja, której powinniśmy unikać w naszym jadłospisie niezależnie od tego czy jesteśmy na diecie czy też nie. Na temat szkodliwego wpływu cukru na nasze zdrowie powstało już wiele badań. Jego nadmiar prowadzi między innymi do takich schorzeń jak cukrzyca, otyłość czy próchnica. Niestety ale obecnie możemy go znaleźć w bardzo wielu produktach spożywczych i to nie tylko takich, które kojarzą nam się ze słodyczami.

Dlatego ważne jest aby kiedy tylko to możliwe rezygnować z cukru (sacharozy) kosztem innych zamienników. Ograniczenie cukru już w przypadku słodzenia kawy czy herbaty może długofalowo przynieść wiele pozytywnych skutków. Warto sprawdzić ile dziennie spożywamy cukru i w jakich sytuacjach. Możliwe, że w większości przypadków możemy go zastąpić.

Czym warto zastąpić cukier ?

Zacznijmy od kawy i herbaty. Mnóstwo osób nie wyobraża sobie tych napojów bez przynajmniej łyżeczki cukru. Czym zastąpić cukier w tym przypadku ? Możesz użyć słodzików albo syropu klonowego albo miodu. Pamiętaj tylko by nie słodzić gorących napojów ponieważ miód straci właściwości odżywcze. Dobrym rozwiązaniem jest próba stopniowego ograniczania ilości cukru do napojów. Ja kilka lat temu tak właśnie robiłem i dzisiaj nie wyobrażam sobie słodkiej kawy czy herbaty. Są dużo smaczniejsze bez grama cukru. Czasami zamiast szukać zamienników można spróbować rezygnacji z cukru.

Wypieki, słodycze. Jeżeli chcemy by nasze wypieki były dużo zdrowsze to warto w składzie zamiast cukru użyć miodu albo słodzików. Produkty pszczele to ciekawy substytut cukru. Miód ma minimalnie większą kaloryczność od cukru ale wygrywa z nim na każdej innej płaszczyźnie. Zawiera cenne składniki odżywcze, sporo żelaza, magnezu i wapnia, a także witaminy z grupy B. Dlatego lepiej zdecydować się na minimalnie większą kaloryczność kosztem pozytywnych właściwości pro zdrowotnych.

Czy miód może leczyć ?

Jeżeli decydujemy się na konkretny miód jako substytut cukru warto wybrać odpowiedni produkt. W tym przypadku możecie zwrócić uwagę na miody Manuka, które są pomocne w leczeniu wielu schorzeń. Pomagają w walce z wirusami i grzybami. Potwierdzono również wysoką skuteczność miodów Manuka w walce z bakterią Helicobacter pylori.

Miody tego typu pozytywnie wpływają również na pracę takich organów jak trzustka, wątroba, żołądek.

Czym warto zastąpić cukier ?

Pamiętajcie! Mimo tego, że w dzisiejszych czasach cukier znajduje się w składzie większości produktów spożywczych to jest również w czym wybierać jeśli chodzi o zamienniki. Ta substancja nie jest tam szczególnie potrzebna do codziennego funkcjonowania dlatego warto całkowicie z niej zrezygnować albo skorzystać z zamienników. Na pewno po jakimś czasie sami zobaczycie pozytywne skutki odstawienia cukru. Dobrze jest zdecydować się na przykład na 30- dniowe wyzwanie bez cukru. Kto wie może taka “zabawa” sprawi, że wyeliminujemy cukier z diety albo przerzucimy się na zamienniki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *