Jakie hantle wybrać na domową siłownię ?

Jakie hantle wybrać na domową siłownię ?

Jakie hantle wybrać na domową siłownię ?

Ostatnio był wpis o obciążeniach na domową siłownię dzisiaj weźmiemy pod lupę hantle. Jakie hantle wybrać na domową siłownię ? Postaram się Wam odpowiedzieć w tym wpisie. Dowiecie się jakie są typy hantli. Jakie wybrać na początku i jak wygląda to cenowo.

Podobnie jak w przypadków obciążeń mamy kilka głównych typów hantli. Do najpopularniejszych należą :

 • hantle bitumiczne / betonowe
 • żeliwne/ stalowe
 • żeliwne powlekane (winylem lub gumą) 

 

Jakie hantle wybrać na domową siłownię ? Najtańsza opcja ?

Zdecydowanie najtańszą opcją na domową siłownię będą hantle betonowe/bitumiczne/ kompozytowe. Różnie nazywane są przez sprzedawców ale ogólnie chodzi o typ hantli, których obciążenie zrobione jest z masy betonowej/ cementowej powleczonej plastikiem lub winylem. Takie hantle są najtańszym rozwiązaniem ale mają również swoje minusy.

Zestaw Hantli Bitumicznych 2 x 10 kg możesz kupić już za 113 zł , wychodzi 56 zł za sztukę

Plusy : 

 • najtańsze rozwiązanie
 • dobre na początek (możesz małym kosztem sprawdzić czy treningi w domu faktycznie są dla Ciebie). Niestety część osób bardzo szybko traci motywację…
 • każda hantla ma składa się z kilku talerzy o różnej wadze dzięki czemu możesz zmieniać obciążenia. Z hantla 10 kg możesz mieć np 5 kg, 7,5 kg
 • możesz tanim kosztem rozbudowywać swoje ciężary. Hantle mają możliwość rozbudowy (dokładania talerzy). Obciążenia kompozytowe 2,5 kg kupisz poniżej 10 zł

Minusy : 

 • trzeba z nimi trochę uważać (wypełnione są w środku mieszanką betonową/cementową) przy zbyt mocnym rzucaniu ich o ziemię środek obciążenia z czasem się wykruszy. *przy normalnym ćwiczeniu hantle mogą długo wytrzymać. U mnie na siłowni są takie krążki, które mają po 7 lat więc wszystko jest kwestią dobrego obchodzenia się z nimi.
 • objętościowo zajmują dużo miejsca zarówno na siłowni jak i na gryfie. Przy dużych ciężarach może okazać się, że braknie Ci miejsca na sztandze.
 • jeżeli masz mało miejsca do ćwiczeń to zagracisz sobie sporo miejsca jeśli dźwigasz już duże ciężary. Taki krążek bitumiczny 20 kg objętościowo zajmuje sporo miejsca.

Szukasz w miarę trwałych hantli kompozytowych/ bitumicznych w fajnej cenie ? Zobacz te z firmy Hop Sport poniżej dwie fajne oferty oraz film na ich temat : 

2 x 10 kg178 zł 

2 x 20 kg – 278 zł

 

Więcej na temat obciążeń bitumicznych zobaczysz w tym filmie na kanale : 

Jakie hantle wybrać na domową siłownię ? hantle żeliwne

Ja u siebie na siłowni używam obciążeń żeliwnych i hantli od K-sport zestaw hantli żeliwnych 2×12 kg kupisz u nich za 479 zł czyli 239, zł za sztukę.

Z kodem “zrzucbrzuch” zyskujesz 10 % rabatu na całe zakupy czyli hantle kupujesz w cenie 431 zł 

Plusy :

 • dużo wytrzymalsze od żeliwnych.
 • zajmują mniej miejsca. Krążki zajmują mniej miejsca ponieważ wykonane są z metalu/żeliwa.
 • możesz rozbudowywać swoje hantle (dodawać obciążenia)
 • wygodniejsze w treningu (krążki są mniejsze objętościowo)

Minusy : 

 • są droższe od np. bitumicznych. 
 • warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu podłogi jeśli ćwiczymy np na panelach. Ten typ obciążeń może z czasem spowodować uszkodzenie podłogi.

Cały film na temat hantli żeliwnych zobaczysz tutaj :

Hantle żeliwne stałe – gumowane/ powlekane

Kolejny typ to hantle żeliwne stałe. Mogą mieć różne kształty np hexagonalny , okrągły , trójkątny. Hantle te wykonane są również z metalu jednak pokryte są gumą. Pozwala to na inne typy treningów. Minusem natomiast jest to, że nie da się zmieniać ich obciążenia. Jeśli chcesz kilka wariantów obciążeń musisz kupić kilka hantli. Np osobno sztangielki 10 kg osobno 12 kg , 14 kg i tak dalej.

Takie hantle kupisz w cenie 10 kg (1 szt ) za 119 zł

Plusy :

 • odporne na rzucanie (świetnie nadają się do dynamicznych treningów)
 • zdecydowanie najwygodniejsze podczas treningu (pewny uchwyt, dobrze wyważone, wygodny kształt )

Minusy : 

 • nie można zwiększać obciążeń (chyba, że użyjesz gumy oporowej). Jeśli chcesz zwiększać ciężar musisz kupować kolejne hantle.
 • jeśli masz mało miejsca w pomieszczeniu gdzie ćwiczysz to przemyśl wybór tych hantli. Może okazać się, że do porządnego treningu siłowego będziesz potrzebował np. 8 szt o różnej wadze.

Przykładowy trening z takim hantlami znajdziesz tutaj na kanale :

 

Hantle stałe – gumowane/ powlekane oraz żeliwne (poniżej 5 kg)

Tutaj chciałem powiedzieć kilka słów o hantlach poniżej 5 kg. Niezależnie od tego czy są to hantle wypełnione żeliwem czy betonem warto mieć na swojej siłowni na przykład dwie sztuki po 1 kg. Takie sztangielki przydadzą się do ćwiczeń aktywacyjnych np na barki czy klatkę piersiową. Przydadzą się również do rozgrzewki przed treningiem. Jeśli ktoś nigdy nie ćwiczył to hantle 5 kg mogą być dobre na start. Podobnie w przypadku kobiet. Takie mniejsze obciążenia będą dobre, żeby zacząć swój trening siłowy.

Plusem jest niska cena takich hantli i małe rozmiary więc warto kupić sobie kilka sztuk. Jeśli masz mało miejsca możesz zrezygnować z tego rozwiązania. Możesz rozkręcić np. hantle żeliwną i sam gryf waży 1 kg. Dzięki temu nie będziesz musiał używać hantli 1-2 kg.

Więcej na temat hantli znajdziecie oczywiście na kanale. Film poniżej jest uzupełnieniem całego wpisu dlatego zapraszam również do obejrzenia :

 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *