Jak liczyć kalorie ?

Jak liczyć kalorie ?

Jak liczyć kalorie ?

Jak liczyć kalorie ?

Bilans kaloryczny to podstawa jeśli chodzi zarówno o odchchudzanie jak i budowanie masy mięśniowej. Skuteczna dieta odchudzająca to taka, która będzie bazowała na ujemnym bilansie kaloryczny. Jak obliczyć deficyt kaloryczny pisałem Wam na blogu tutaj. Wszystkie tego typu obliczenia znajdziecie w podanym wpisie i w innych na blogu. Wróćmy jednak do liczenia kalorii poszczególnych produktów. Załóżmy, że mamy wyliczone, że na cały dzień potrzebuejmy dostarczyć na przykład 2500 kcal. Dieta podzielona jest na 4 posiłki i chcemy dowiedzieć się ile poszczególne danie czy składnik dania ma kalorii.

Będziemy potrzebować wagi i tabeli kalorii lub jakiejś aplikacji. Obecnie jest bardzo dużo aplikacji tego typu na telefon gdzie podajemy tylko produkt i gramaturę, a apka podaje nam ile dana rzecz ma kalorii. Jeżeli nie mamy wagi możemy ewentualnie używać intuicyjnych opisów jak (1 łyżka czy 1 banan). Pamiętajcie, że banan bananowi nie równy jak i inne miary na oko. W przypadku diety odchudzającej ważne jest by ściśle przestrzegać kalorii i gramatur. W tym przypadku lepiej kupic wagę kuchenną i liczyć wszystki jak trzeba. Taką wagę możemy kupić już od 20 zł więc wydatek bardzo mały, a będziemy używać jej każdego dnia. Jak liczyć kalorie ?

Jak liczyć kalorie produktu ? posiłku ?

W sumie cały proces jest bardzo prosty. Bierzemy na przykład jeden owoc i go ważymy. Powiedzmy , że jest to kiwi. Wychodzi nam, że waży 60g. W aplikacji wpisujemy – kiwi – 60 g od razu mamy wynik 30 kcal – 0,5 g białka , 0,3 g tłuszczu , 8,3 g węglowodanów. Otrzymujemy dokładny wynik jeśli chodzi o kaloryczność i makroskładniki. Podobnie sprawa ma się z każdym innym produktem. Niezależnie od tego czy mamy coś sypkiego czy płynnego. Obecnie takie aplikacje do liczenia kalorii jak np. fitatu mają dużą bazę gotowych produktów. Możemy więc dzieki nim wpisywać sobie do diety takie rzeczy jak np sklepowe batoniki czy na przykład hamburgera.

Jak obliczyć kaloryczność całego posiłku ?

W przypadku całego posiłku sytuacja wygląda bardzo podobnie. Dodajemy wszystkie składniki z gramaturami i sumujemy to. Większość aplikacji robi to za nas więc jest to bardzo przyjemne. Po porstu wklepujemy składniki i wagę poszczególnych składników. WAŻNE ! Musimy również liczyć dodatki do posiłków. Na przykład oliwę, na której smażymy czy masło do kanapek. Pamiętaj 15 ml oliwy to 135 kcal. Pominięcie takiej wartości w dziennym bilansie może spowodować, że nie będziemy chudnąć. Dlatego pamiętajcie by do aplikacji wliczyać wszystko.

Czy da się schudnąć licząc kalorie ?

Oczywiście ! Moim zdaniem jest to najprostrsza droga. Wiele osób bardzo to przeraża i często czytamy na facebooku “chce schudnąć ale nie będę liczyć tych kalorii !” . Moim zdaniem jest to błędne podejście i warto zaprzyjaźnić się z tabelami kalorii. Nauczy nast to kaloryczności danych posiłków i z pewnym czasem sami już będziemy mniej więcej wiedzieć ile co ma kalorii. To bardzo prosta droga do nauki zdrowego odżywiania nie na chwilę, a na całe życie. Pierwszy krok ku zdrowemu stylowi życia.

Jak schudnąć bez liczenia kalorii ?

Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Dobrym wyjściem będzie poproszenie kogoś o pomoc albo skorzystanie z diety wyliczonej pod naszą kaloryczność. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie na przykład dieta z Fabryki Siły. Wy podajecie Wasze wymiary i wagę, a oni dostosują dietę pod Was. Pamiętajcie jednak, że dostajecie plan z posiłkami i kalorycznością ale będziecie musieli warzyć posiłi i przestrzegać kaloryczności. Jest to jednak duże ułatwienie ponieważ wszystko wylicza za nas dietetyk. My dostajemy rozpiskę, której musimy przestrzegać ona jest korygowana w miarę naszych postępów.

Jak wygląda taka dieta w praktyce możecie zobaczyć tutaj :

Wy liczycie kalorie ? Czy macie jakieś swoje sposoby ?

Udostępnij

1 Komentarz

  • Kasia Odpowiedz

    Zdecydowanie liczenie kalorii to jedyna słuszna droga. Fajnie, że powstał taki wpis

    14 sierpnia, 2021 at 2:17 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *