Jak monitorować postępy w treningu?

Jak monitorować postępy w treningu?

Jak monitorować postępy w treningu?

Większość z nas decydując się na uprawnianie jakiegoś sportu bądź trenowanie stara się osiągać coraz lepsze osiągi. Zarówno, jeśli chodzi o rekreacyjne trenowanie jak i bardziej profesjonalne. Chcemy osiągać efekty zarówno wizualne oraz stać się, szybszymi. W zależności od sportu zależy nam na lepszej wydolności oraz wytrzymałości organizmu.

Owszem możesz powiedzieć „Ja trenuję dla siebie”. Jest w tym dużo prawdy, ale nie od dziś wiadomo, że naszym największym przeciwnikiem jesteśmy my sami. Mnie nic tak nie motywuje jak pokonywanie własnych rekordów.

Niezależnie od tego czy biegasz, dźwigasz ciężary, chodzisz na cross fit czy ćwiczysz na strychu czy w piwnicy – monitoruj swoje postępy. Zapisuj na kartce albo w aplikacji ile dźwigasz na daną serię. Jeśli trenujesz bez obciążeń możesz zapisywać ile serii zrobiłaś danego ćwiczenia.

Możesz powiedzieć, że trenujesz nie dla osiągów i bicia rekordów. Jednak prawda jest taka, że jeśli chcesz mieć większe mięśnie, lepszą rzeźbę czy gubić kilogramy to progresja obciążenia jest niezbędna.

Jak monitorować postępy w treningu? – Trening siłowy

Jeżeli chodzi o trening siłowy to u mnie sprawdza się klasyka, czyli kartka papieru i długopis. Cały trening mam rozpisany na tygodnie i powtórzenia. Za każdym razem wpisuję sobie, jaki ciężar robiłem na danym treningu. Oczywiście mam tą wygodę, że trenuje na domowej siłowni. Jeżeli natomiast nie chcecie latać po siłowni z kartką to możecie ściągnąć na komórkę aplikację tego typu. Nie oszukujmy się dzisiaj każdy chodzi na siłowni z komórką przy tyłku. Czas pomiędzy seriami powinien wynosić od 45 do 90 sekund przerwy w zależności od treningu. Jest to czas, który spokojnie wystarczy na uzupełnienie tabelki. Dzięki temu wiemy, jaki jest nasz ciężar czy ilość powtórzeń z poprzedniego treningu. Takie dane pozwalają systematycznie progresować obciążenie lub ilość powtórzeń.

Jak monitorować postępy w treningu? – Trening wytrzymałościowy

W przypadku takiego treningu sprawa się trochę komplikuje, chociaż w dzisiejszych czasach każdy ma przy sobie komórkę czy zegarek. Tutaj istotny będzie czas, w jakim wykonujemy dane ćwiczenie czy bieg. Obecnie mamy bardzo dużo bezpłatnych aplikacji, które mierzą czas treningu oraz przebyty dystans. Na przykład podczas biegania. Możemy mierzyć czas i dystans np. podczas biegu, dzięki czemu z treningu na trening również możemy progresowa. Biegać szybciej oraz na dłuższe dystanse.

Oczywiście obecnie możemy mieć bardzo dokładne wyniki naszego treningu zarówno siłowego jak i wytrzymałościowego. Chodzi mi tutaj o wszelkiego rodzaju zegarki sportowe i pulsometry. Dzięki nim możemy monitorować czas treningu, dystans, spalane kalorie oraz tętno. Ja od kilku miesięcy mam opaskę na klatkę piersiową i przyznam, że jest to mega przydatne urządzenie. Używam go zarówno do treningów siłowych jak i wytrzymałościowych. Po skończonym treningu mamy dostęp do pełnych statystyk. Urządzenie monitoruje również strefy tętna.

Tutaj macie przykładowy widok z treningu Kickboxingu:

Jak monitorować postępy w treningu

Tu widok z treningu biegowego:

Jak monitorować postępy w treningu

Na kolejnym obrazku mamy przebieg treningu siłowego.

Jak monitorować postępy w treningu

 

Oczywiście nie musimy się ograniczać do konkretnej aplikacji czy producenta wybór należy do Was. Większość pulsometrów działa również z innymi aplikacjami. Ja korzystam akurat z polara H10, ale współpracuje on również ze znamy każdemu endomondo.

Poniżej macie widok z endomondo przy trenowaniu z nadajnikiem polar.

 

Jak widać działa na różnych aplikacjach, więc wybór sprzętu należy do Was?

Pamiętajcie trenujmy świadomie. Monitorowanie postępów to podstawa szybszych efektów i udanego treningu. Dzięki temu szybciej i łatwiej zrobimy wymarzoną formę oraz osiągniemy lepsze wyniki.

Udostępnij

Komentarzy (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *