Bagietki pełnoziarniste domowej roboty.

Bagietki pełnoziarniste domowej roboty.

Domowe, świeże i chrupiące bagietki. Czy można sobie wyobrazić lepszą kolacje? 🙂 U nas wylądowały na nich obiadowe resztki czyli kurczak, krewetki i avocado. Z małym cheatem w formie keczupu.
Bagietki pełnoziarniste domowej roboty
Czas przygotowania to właściwie 15 min, ale ciasto musi jeszcze 2 razy wyrastać także najlepiej mieć zarezerwowane 2 h czasu.
Potrzebujemy: (na 4 bagietki)
– 500 g mąki pełnoziarnistej (u nas orkiszowa drobno mielona)
– 15 g świeżych drożdży
-350 ml ciepłej wody
– 2 łyżki masła lub oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka soli
– 1 łyżeczka cukru
Jak zrobić bagietki pełnoziarniste domowej roboty :
Przygotować rozczyn z drożdży – do miseczki wkruszyc drożdże, dodać cukier i zalać odrobiną ciepłej wody. Odstawić w ciepłe miejsce aż drożdże zaczną pracować.
W reszcie wody rozpuszczamy sól i masło i odstawiamy do wystygnięcia (ma być ciepłe, nie gorące).
Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy rozczyn i wodę z masłem i solą. U mnie ciasto wyrabiał robot z nakładką do ciasta drożdżowego, ale można też ręcznie. Wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 30 min (powinno podwoić objętość).
Stolnicę posypujemy mąką. Dzielimy ciasto na 4 części i formujemy bagietki (jak to zrobić można podpatrzeć na youtube, ale ja po prostu zwijałam ciasto w rulon w coś co przypominałoby kształtem podłużną bułkę i lekko nacinałam).
Uformowane bagietki odstawiamy jeszcze na 10 min do wyrośnięcie po czym wkładamy do piekarnika nagrzanego na 220 stopni na 15 min.
Żeby bagietki miały chrupiącą skórkę można je przed pieczeniem spryskać wodą.
Bagietki pełnoziarniste domowej roboty
Przepis lekko zmodyfikowany pochodzi z książki Magdaleny
Grzegorczyk „Domowe Pieczywo”.
Na koniec jeszcze jedna infromacja. Jeśli szukacie przepisów na inne zdrowe pieczywo to polecam Wam nasz chleb. Na blogu znadzjiecie przepisy na pieczywo zarówno na słodko jak i na słono.
Smacznego!

Related Posts

2 thoughts on “Bagietki pełnoziarniste domowej roboty.

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: