FOAM ROLLER – przyrząd do rehabilitacji i do treningu

Czym jest foam roller?
 To po prostu przyrząd w kształcie wałka wykonany z bardzo twardej pianki mający zastosowanie w fitnessie i rehabilitacji.
Jakiś czas temu na zajęciach fitness zdarzyło mi się parę razy ćwiczyć z użyciem foam rollera – roboczo na naszych zajęciach zwanego „wałkiem”.  Zazwyczaj kończyliśmy tradycyjny trening i ostatnie jego 10 minut poświęcaliśmy na „relaksowaniu” mięśni przy pomocy rollera. Kto już z niego korzystał ten wie, dlaczego napisałam to w cudzysłowie 🙂 Odpowiedniejszy termin to raczej  relaksowanie-masakrowanie 🙂
Zdarzyło mi się też uczestniczyć na warsztatach prowadzonych przez  Michaela  Kinga – guru pilates,  gdzie głównym tematem był trening fitness przy użyciu rollera . Okazało się więc, że roller może służyć zarówno jako przyrząd rehabilitacyjny jak i do ćwiczeń fitness – głównie stabilizacyjnych. Można ćwiczyć nawet z dwoma rollerami (np. w pozycji klęku podpartego).
Po tych warsztatach jakoś wypadł mi z głowy zupełnie temat rollera i przypomniał mi się dość niedawno kiedy rozmyślałam o tym jak pozbyć się napięć z bioder.
Na czym polegają
ćwiczenia na wałku?
Oto inne plusy
rollera:
 
–  wyrrolowane mięśnie są mniej podatne na kontuzje
– poprawia ukrwienie mięśni i ich elastyczność
– pomaga korygować wady postawy
– pomaga likwidować cellulit – usprawnia krążenie limfy
– rozluźnia nawet mięśnie głębokie
– relaksuje i odpręża ciało (po tym jak już zmasakruje:))
-pomaga likwidować bóle kręgosłupa
-regeneruje zmęczone mięśnie
Rodzaje wałków
Można wyróżnić dwa główne:
– roller  krótki  ok. 30 cm – tu do wyboru wersja hardcorowa z wypustkami i gładka, dobrze nadaje się do masażu. Poczatkującym polecam gładki. Mimo, że przyrząd ten wygląda niepozornie to potrafi dać w kość.
– roller długi ok.:
45 cm – bardziej nadający się do ćwiczeń pilates, ale też daje radę przy masowaniu.
Cena wałków wacha
się od  60 – 200 zł.
M.

Related Posts

16 thoughts on “FOAM ROLLER – przyrząd do rehabilitacji i do treningu

  1. Dzięki za ten wpis!! Mam problemy pod czas biegania. Biegam 10-12 km i od 8 km w lewym kolanie tak jakby łękotka mnie pobolewała.. czuję, że biegam już wtedy siłowo… i szukałem właśnie info nt. tych wałków jeden trener mi to polecił, abym 2 razy na tydzień rozciągał tam mięśnie i powinno pomóc!! A tu mam wszystko filmiki, tekst, super !! Wielkie dzięki za ten tekst

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: