JAK ĆWICZYĆ ŁYDKI ?

W grudniu postanowiłem bardziej przyłożyć się do treningu moich nóg, gdyż od zawsze były przez mnie zaniedbywane. Po kilkunastu treningach zaczyna się już coś dziać, jednak ostatnio zauważyłem, że warto również skupić się na łydkach o których tak wiele osób zapomina. Myślę, że na początek wystarczą nam dwa lub trzy ćwiczenia w zależności od wytrzymałości i chęci. Ja robię z reguły dwa ćwiczenia na łydki. Zestaw który pokaże robię w ten sam dzień treningowy co nogi.
Dwie uwagi :
Podczas treningów łydek (przynajmniej tych początkowych) nie ma co szaleć z obciążeniami, uważajcie na staw skokowy gdyż jest bardzo narażony na kontuzję i skupcie się na technice.
Postarajcie się „przepalić” mięsień (podobnie jak w treningu przedramion) wtedy będą lepsze efekty ale i większe zakwasy 🙂
 
1.WSPIĘCIA NA PALCACH
Jak ćwiczyć łydki
Tutaj mamy wersję z wykorzystaniem przyrządu, jednak bardzo łatwo można zrobić to ćwiczenie w domu bez maszyny. Stajemy na jakimś podwyższeniu (w ostateczności mogą to być dwie książki z twardą oprawą chociaż one nie do tego służą 🙂 ) do ręki bierzemy jakieś obciążenie np.hantle jeśli mamy i wykonujemy identyczny ruch jak kobieta na zdjęciu. Wspinamy się na palcach, ruch bardzo podobny do tego kiedy próbujemy sięgnąć czegoś bardzo wysoko i stajemy na palcach. Ja wykonuję tego ćwiczenia 4 serie do momentu „palenia” w mięśniach.
2. WSPIĘCIA NA PALCACH W POZYCJI SIEDZĄCEJ
Jak ćwiczyć łydki?
To ćwiczenie też możemy wykonać w domu jeśli nie chodzimy na siłownie, wystarczy krzesło. Siadamy na krześle, podkładamy coś pod stopy i dajemy jakieś obciążenia na kolana. Wspięcia robimy takim samym ruchem jak w ćwiczeniu nr 1 Tego ćwiczenia też wykonuję 4 serie do momentu „palenia” w mięśniach.
3. UGINANIE NÓG W LEŻENIU 
 To ćwiczenie możemy traktować jako dodatkowe. Ja i tak je robię bo znajduję się w moim zestawie na nogi, jak widać na obrazku nie tylko mięśnie łydek tutaj pracują. Tego ćwiczenia wykonuję 4 serie po 10 – 12 powtórzeń.
A wy trenujecie łydki ?
PS. Dzięki za 500 lajków na fejsie 🙂 
 Powodzenia!
W.

Related Posts

20 thoughts on “JAK ĆWICZYĆ ŁYDKI ?

  1. Spytam z ciekawości, ile razy w tyg wykonujesz trening nóg, oraz jak radziłeś sobie z zakwasami? Osobiście zakwasy w dolnych partiach ciała to najgorsze co może się przytrafić na 2/3 dzień po treningu nóg.
    A co do łydek to też wykonuje dwa ćwiczenia, wspięcia ze sztangą narzuconą na barki oraz na maszynie siedząc.
    Tutaj też pytanie, czy warto łydki ćwiczyć częściej niż raz w tyg?

    1. Fakt zakwasy po dobrym treningu są masakryczne. A jak sobie radzę ? Po prostu wytrzymuje albo staram się rozćwiczyć. Ja łydki robię dwa razy w tygodniu z tym, że pierwszy raz dosyć ostro przy treningu nóg, a drugi raz przy okazji innej partii. Robię tak dlatego, że dawniej je zaniedbywałem. Jeśli ćwiczysz wszystkie partie na bieżąco myślę, że nogi i łydki raz w tygodniu wystarczą.

  2. pierwsze ćwiczenie jest proponowane również przy rehabilitacji po złamaniu podudzia :D. bardzo dobre wpisy i na szczęście profesjonalne. będę tu wpadać 🙂 , tylko wyleczę się do końca ze złamania.

  3. ja mam masywne łydki w porównaniu z moimi udami,chciała bym je zmniejszyć w obwodzie, dlatego biegam i dołączę teraz również ćwiczenia na siłowni;p

  4. Łydki obowiązkowo musza być wzmocnione. Oczywiście że bardzo umięśnione nie wyglądają bardzo kobieco, ale nie można ich też zaniedbać. Należy rozwijać każdą partię mięśni tylko w takim stopniu żeby nam to odpowiadało.

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: