MASA A RZEŹBA

Natrafiłam ostatnio na angielski ARTYKUŁ o diecie i ćwiczeniach na masę i rzeźbę. Ten test rozświetlił mi nieco w głowie i pewnymi informacjami dość zaskoczył. Postanowiłam go przetłumaczyć i streścić.
Z dietą i ćwiczeniami na masę i rzeźbę jest tak, że jeśli na poważnie pracujemy nad swoim ciałem będziemy musieli zawsze przeplatać fazy masówki i rzeźbienia.  Zaczynamy najczęściej od diety i ćwiczeń na masę aby stworzyć solidną podstawę dla  rzeźbienia.
Co więc składa się na masówkę ?
Należy przyjmować WIĘCEJ kalorii, podnosić większe ciężary, robić dłuższe przerwy pomiędzy seriami i robić mniej cardio. Taka jest ogólna zasada. Nie należy zapominać, że bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie ciała (w tym odpowiednia suplementacja) i regeneracyjny sen. Wbrew pozorom mięśni nie budujemy na siłowni – tam niszczymy tkankę mięśniową, która potem odbudowuje się poprzez prawidłowe odżywianie i odpoczynek podczas snu i w tym czasie właśnie zyskujemy masę mięśniową. Ćwiczenia nie mają więc sensu jeśli notorycznie zarywamy noce i odżywiamy się śmieciowym jedzeniem. Jeśli chodzi o odżywianie to spożywamy więcej kalorii niż zwykle (ale pochodzących ze zdrowego jedzenia). W tej fazie możemy sobie pozwolić na 2-3 cheat meals tygodniowo.  Cheat meal to normalny posiłek (np. obiadek u babci zamiast tradycyjnego kurczaka z ryżem : )) Pamietajmy, że cheat meal to 1 posiłek,a nie np. obiad zdwóch dań plus deser! Poza tym przez większość czasu należy jeść zdrowo. Neleży spożywać dużo białka: z kurczaka, indyka, pstraga, tuńczyka, serka wiejskiego, greckiego jogurtu i shak’ów proteinowych. Jeśli chodzi o węglowodany czerpiemy je z: słodkich ziemniaków, owsa, jagód, jabłek. Z warzyw jemy brokuły, szparagi, paprykę i szpinak. Zródłami tłuszczu są: masło migdałowe i orzechowe – naturalne bez soli i cukru, migdały, awokado, olej kokosowy i oliwa z oliwek.
Jak wygląda faza rzeźbienia?
W tej fazie chodzi o to, żeby pozbyć się nagromadzonego tłuszczu i jednocześnie zachować jak najwięcej tkanki mięśniowej. Jeśli chodzi o treningi w tej fazie zwiększamy intensywność ćwiczeń, odpoczywamy  krótko między seriami. Wykonujemy  tzw.
 •  supersety -czyli
  intensywne ćwiczenia na jedną lub kilka grup mięśniowych wykonywane bez przerw.
 •  dropsety -czyli to samo ćwiczenie w pierwszej serii z maksymalnym obciążeniem, potem co serie zmniejszamy nieco obciążenie i wykonujemy tyle powtórzeń ile damy rade, potem znów zmniejszamy i tyle ile damy rade. Bez przerw między seriami.
 • Trening plyometryczny-  czyli taki, który jest oparty o wykorzystanie
  maksymalnej siły mięśni w najkrótszym możliwym czasie. Celem jest zwiększanie siły i szybkości wykonywanie ćwiczeń. (np. pajacyki, burpees I wszystkie inne “skakane”ćwiczenia)
Powyższe techniki poprawiają pracę serca i świetnie spalają kalorie.
W tej fazie wykonujemy również więcej samego cardio (6 dni w tygodniu) – bieganie, stairmaster, orbitrek itp.
W tym okresie zmniejszamy ilość spożywanych kalorii. Jemy więc trochę mniej. Proteiny czerpiemy z kurczaka, ryb (np. tilapia, pstrąg lub tuńczyk) i z potreningowych koktajli proteinowych. Węglowodany w tej fazie to głównie brązowy ryż i owies (płatki owsiane). Z warzywami jest podobnie jak w fazie masy. Tłuszcze też zostają te same, ale w znacznie mniejszych ilościach.
Często zdarza się , że jesli zaczynamy zdrowo się odżywiać i na poważnie ćwiczyć to właśnie na początku jednocześnie nabieramy masy i jesteśmy w stanie rzeźbić mięśnie. Mija to po jakimś czasie i później musimy już niestety wpaść w cykl faz i trzymac się wskazówek z nimi związanych. Niektórzy doświadczenie sportowcy potrafia ponoć być na obu fazach jednocześnie, ale jest to kwestia czysto naukowego podejścia do sprawy i zwykłym śmiertelnikom wydaje się to być czarna magią.
Należy na koniec zaznaczyć, że każdy inaczej reaguje na dane ćwiczenia czy dietę, także nie bójcie się eksperymentować, aby w końcu w 100% wszystko dopasować pod siebie, tak by uzyskać najlepsze rezultaty w jednej i drugiej fazie. W tym poście podałam tylko ogólne wytyczne. Mam nadzieje, że tekst był pomocny  : )
M.

Masa a rzeźba Aktualizacja 02.08.2019 

Jeśli chodzi o fajnie przeprowadzoną redukcję to możemy się pochwalić jak przebiegła u mnie. Tutaj macie cały wpis o tym jak poszła mi dieta z Fabryki Siły. Znajdziecie tam cały opis redukcji, zdjęcia i porady jak wytrwać na diecie.

Related Posts

9 thoughts on “MASA A RZEŹBA

 1. Nie podobają mi się takie wielkie mięśnie, ale to tylko moje zdanie:) i nigdy przenigdy nie dopuszczę do tego by moje dziecko wyglądało tak jak te na zdjęciach… nawet ma sposób na te moje małe Mrówy:)

 2. Bardzo ciekaw wpis.
  Ja tak jak mama zuzi i zosi mając dziecko nie dopuściłabym do ego aby tak wglądało, dziecko samo sie nie karmi, to rodzic kształtuje nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia. A jeśli dziecko nie chce zdrowo jeść to – kiedyś przeczytałam – że najlepszym kucharzem jest głóg.

  1. Czyli lepiej żeby dziecko miało skoloze i bębenek albo zapadłą klatkę i problemy ze stawami. No moja mama zadbała właśnie tak i chyba wolę już żeby odpuściła

 3. Oby więcej takich artykułów. Ja narazie staram się rzeźbić. Przynajmniej takie dobieram ćwiczenia, ale z utrzymaniem diety gorzej. Zapraszam do mnie na dawkę motywacji fitnessowych:)

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: